

Ez egy kicsit rendhagyó cikk lesz, egy igen kedves barátnőm és párja oldaláról kértem javarészt kölcsön (Nézegessétek, nyugodt szívvel ajánlom őket! www.njoylife.hu ), bár bele-bele fűzöm saját gondolataim is. Ők is hasonló témával foglalkoznak, némileg más megközelítéssel mint jó magam, az oldalukon is találtok sok-sok hasznos infó-t!
Talán említenem sem kell, hogy telis tele minden weboldal, a facebook, még a tv is sikeresebbnél sikeresebb, gyorsabbnál gyorsabb eredményeket ígérő csoda fogyasztó módszerekkel, diétákkal, amikkel pár nap, pár hét alatt teljes átalakuláson mehet át az ember. Hajlamosak vagyunk ugyanakkor megfeledkezni arról, hogy ezen diéták és módszerek egyike sem törekszik arra, hogy megváltoztassa az ember kialakított szokásait, életstílusát. Rosszabb esetben befektetnek valami csodálatos gépbe (vagy épp rád teszik), adnak valami csoda pirulát, amitől a legkevesebb erőfeszítés nélkül jól le tudsz fogyni és meg tudsz egészségesedni… kevésbé rossz esetben kapsz egy étrendet, esetleg edzés tervet is 1-2 hétre, 1 hónapra és azt mindenfajta gondolkodás nélkül, mint egy ügyes kis hangya betartva fogsz remek formába kerülni.
Ezekkel a megoldásokkal csupán egy gond van, mert jobbára tényleg működnek, nevezetesen, hogy nem tanítanak meg semmire! Illetve egy dologra mindenképp, hogy hosszú távon nem működnek, és ismét gyarapodhatsz általuk egy kudarc élménnyel, ami csak visszavesz a lelkesedésből és jó időre fel is hagyhatsz az egész egészséges életmódosdival. Elgondolkoztatok már azon, hogy vajon mért nem reklámozgatnak egyetlen csoda módszert sem fél, 1-2 évvel azután, hogy átesett a delikvens rajta!?
Panniék cikke is ezt a témát boncolgatja egy kézzel fogható példán keresztül:
“FOKOZATOSSÁG”
Bizonyára egyikőtök sem ilyen, és senki sem fog magára ismerni az alábbi leírásból, szóval szereplőnk, nevezzük Ödönnek tökéletesen fiktív személy, kitalált kajálási szokásokkal:
Ödön egy napja így néz ki:
Reggelizik, mert tudja, hogy egészséges, szóval amikor épp toppon van akkor otthon eszik műzlit tejjel, amikor kevésbé akkor pedig bekap valamit a sarki pékségtől, lehetőleg teljes kiőrlésűt, de az is lehet, hogy nem azt.
Tízóraira almát eszik, vagy győri édes jóreggeltet, hogy tartson délig a lendület.
Ebédel a menzán valami kiadósat
Uzsonnára szendvics, vagy valamilyen sütemény, hogy kibírja a napot
Vacsorára házi koszt
Napközben néha 1-1 keksz vagy csoki, kollégától, idegesítő főnök miatt, ilyesmi.
Ha ránézel, felületes szemlélőként mit mondanál? Végülis, nem a mekiben kajál, a csokikat el lehetne hagyni, de amúgy nem rossz.
Ödön mégis úgy érzi, hogy valami nem stimmel, és elmegy egy tanácsadásra, hogy ő most márpedig életmódot vált, “ide nekem az oroszlánt is” kér egy étrendet, a tanácsadó meg sokszor ad neki, jobb esetben rászabottat, kevésbé jó esetben egy már kialakítottat.
Ödönünk eltökélt és küzd. Küzd a grammozással, a makrókkal, a megfelelő vitaminpótlással, az étkezések időbeosztásával, ezt a makrót alacsonyan, azt magasan tartja… folyamatosan odafigyel, ez tölti ki minden napját. Projektet csinál 30 naposat, 90 naposat? Attól függ mit javasolt neki a szakember. Fogyni fog, alakulni fog, ez biztos. Mivel a struktúrálatlan, mind kalória mind makrotápanyag szempontból tervezetlen étrendjét egy tervezettre cserélte le. És mégsem fog tudni életmódot váltani. Mégis, a program letelte után szépen lassan visszakúsznak az eredeti étkezési szokásai.
Miért?
Mert hirtelen mindenen változtattak. Egy teljesen eszem ami jól esik, minden tudatosságot mellőző táplálkozásból egyik napról a másikra esett át egy grammozós nagy odafigyelés igénylő étrend közelébe. Pedig Ödön nem fitnesz modell, és nincs erre szüksége. Sokan nagyon fordítva ülnek azon a bizonyos lovon. És aztán csodálkoznak ha a projekt leteltével, vagy még előtte a földön találják magukat.
Mire van szüksége? 3 lépésre:
Tiszta étkezés – az első 3 hétben, egy hónapban ennyi az instrukció. És itt nem (csak) a kézmosásra gondolunk, hanem a feldolgozott alapanyagoktól való mentességre. (Lásd itt.)
A második etap annak az ideje, ha már a clean eating szokássá válik (30 nap egy szokás megszilárdítása, közben annyiszor indul újra az óra ahányszor megszeged – drága, drága “ez még belefér” barátaim. Nem fér bele. Nem azért, mert fitnesznáci vagyok, hanem mert ezzel elrontod a szokás kialakítását. ) szóval a második etap az, hogy az első hónapban megismert ételeket, alapanyagokat úgy csoportosítsa, hogy minden étkezésében jelenjen meg mind a három makro tápanyag. Nem kell grammozni, meg semmit se méricskélni, csak erre odafigyelni. Az egy havi tiszta evéssel a szervezet átáll erre a fajta “gondolkodásra” megszokja, hogy nagy tápanyagtartalmú, értékes étket kap, nem lesz túlevés, egy alapvető egyensúlyi állapot fog beállni mindenféle számolgatás nélkül. És igen, itt jön be az is, hogy nem mindenki akar fogyni. Ennyivel, az első két lépcsőfokkal már energikusabb leszel, mert sokaknak ez a cél.
Arányok, kalóriák, esetleg grammok… Igen, a számolgatás csak a harmadik lépés. Legtöbb embernek szüksége sincs rá. A nagyon strict részre értem. Szépen felkészítetted a szervezetedet, jót adsz neki, fel tud dolgozni mindent, és ez már a finomhangolás. Az első két lépcső fok tapasztalatai alapjn. Tapasztalatunk szerint az első-második lépcsőfok az Ödön-szerűen élő emberek 70%-nak bőven elég a saját céljai eléréséhez (Ami legtöbb esetben a fogyás. Ami étkezés.. A tónusosodás a mozgás. Kapcsold össze a kettőt persze.)
Szóval FOKOZATOSSÁG és KÖVETKEZETESSÉG.
Annyira tudom, hogy a fentieket is lehet csodajól kibúvónak használni.
“Nem akarom elrontani, nem akarok rögtön mindenen változtatni, csak fokozatosan. Nem eszem cukrot, de a kávémba még belefér. Volt még itthon csoki, megeszem, mert kidobni nem fogom… Péntek van, hétfő óta csinálom, ma beülünk a csajokkal, ennyi csak belefér…”
— Auróra, aki egy fiktív személy, bármely hasonlóság az olvasóval a véletlen műve
NEM. Azért nem, mert a fokozatosság nem azt jelenti, hogy kétnaponta elcseszed 🙂 Hanem azt, hogy nem rögtön fitneszmodell diétát csinálsz, hanem kitisztítod a táplálkozásodat. 30 nap a szokás, 90 nap az életmód. Ahányszor elrontod, annyiszor indul újra.
Te hányadik körnél jársz?
A bejegyzés eredetie: http://www.njoylife.hu/blog//taplalkozas-lepesek
A fenti példák remekül összefoglalják mindazt, amivel jó magam is nap, mint nap találkozom tanácsadásaim során. Nem is győzöm hangsúlyozni a fokozatosság elvének fontosságát! DE kétségtelen, hogy ez a fokozatosság nem felel meg annak, hogy azért még a maradék szemetet kizabálom a kredencből, mert “ételt nem dobunk ki”. 🙂
Amiről még nem esett szó, a barátok, munkatársak, a közvetlen élettered, legfőképp a szülők által generált nehezítő körülmények. Vannak olyan élethelyzetek, mentális állapot, ami egyszerűen lehetetlenné teszi az életmód váltást! Ha eleve stresszes, hajszolt, zaklatott az életünk, először azt kell helyre tegyük (ismét a fokozatosság elve), mert megfelelő fókuszáltság és tervezés nélkül biztos a kudarc! Saját magam esetét tudom felhozni példaként, családom, barátaim egyáltalán nem, vagy csak igen kis mértékben támogatták/támogatják az életmódváltási törekvéseim, sok esetben a mai napig sem értik mért teszem azt, amit teszek, ugyanakkor az eredményeket látva azért meg-meg állnak kicsit, és elgondolkoznak, de még mindig csodabogárként tekintenek rám. Napi fricskák és élcelődések tárgya vagyok. Ezekkel is meg kell tanulni együtt élni, nagy hátráltatója az életmódváltásnak, hogy a társadalom nem tolerálja! Nem célja senkinek az, hogy neked sikerüljön, abban nincs pénz…
Én egészen addig nem voltam képes valóban életmódot váltani, újra, újra és újra kezdtem, míg otthon laktam… kudarcokat kudarcokra és minimális sikerekre halmoztam… miért? Nem volt megfelelő az élethelyzet! Nem az elszántság, az elhatározás, hiányzott, de cukor és csoki függőnek olyan körülmények között élni, ahol elárasztják az édességek, igencsak nehéz életmódot váltania! Biztos vagyok benne, hogy sokan jártok ti is ehhez nagyon hasonló cipőben!
Végezetül címszavakban mi az, amire figyelned kell, mi az ami segíthet abban, hogy sikeres életmód váltást tudj véghezvinni az újra és újra megismétlődő kudarc élménye nélkül:
- Teremtsd meg a változáshoz szükséges feltételeket magad körül, nőj fel a feladathoz és merj változtatni!
- Ne akarj gyors eredményt elérni, ne a nyári strandformára készülj, készülj a hátralévő életedre!
- Fokozatosan szoktasd magad a megváltozott élethez!
- Légy következetes, kitartó!
- Hagyd el a komfort zónád! Lemondások, kényelmetlenségek, életvitel átszervezés nélkül nem fog a dolog működni!
- Ne légy rest segítséget, támogatást kérni olyanoktól, akiknek több a tapasztalatuk a témában, igyekezz minél többet tanulni, informálódni, de lehetőleg hiteles forrásokból!
1 comment. Leave new
[…] Még mielőtt elolvasnád ezt a cikket, mindenképp fuss végig ezen: Hogyan ne bukj bele az életmódváltásba […]