+36205596024
info@custombodyworks.hu
Facebook
YouTube
Instagram
logo_fix2
  • Infó
    • Rólam
    • Sikertörténetek
    • Cikkek
    • GYIK
  • Receptek
    • Szénhidrát Csökkentett
    • Főétel
    • Gluténmentes
    • Köret
    • Tejtermék mentes
    • Leves
    • Paleo
    • Desszert
    • Ketogén
    • Rágcsa
    • Vegetáriánus
  • Kapcsolat
  • Szolgáltatások
  • YouTube
  • Fiókom
Product was added to your cart

Kosár

Narancsbőr? Leghatékonyabb megoldások, amik garantáltan eltűntetik!

2017-03-18Juhász Péter

Ha narancsbőrről esik szó, biztosra veszem, hogy 100-ból 90 nő tuti felkapja a fejét! 🙂 Ezt a cikket épp azért írom, hogy a narancsbőrrel (cellulit) kapcsolatos tévhiteket is szétoszlassam és olyan, valóban működő módszereket, tippeket adjak, melyeket, ha kitartóan, következetesen követsz, biztosra veheted, hogy meg fogsz tőle szabadulni!

Kezdjük az elején! Mi is pontosan az a narancsbőr! A köztudatban sokszor, tévesen, cellulitiszként emlegetett CELLULIT. A cellulit kifejezést Nicole Ronsard francia táplálkozás-szakértő vezette be a 60-as évek végén. A szó eredetét tekintve megegyezik a cellulitisz kifejezéssel (amely a cell=sejt és az itis=betegség szavakból áll össze), jelentése azonban a köznyelvben teljesen átalakult, s a kettő továbbra sem összetévesztendő egymással! A cellulit tehát nem egy orvosi kifejezés, diagnózis.

A narancsbőr (latinul: adiposis edematosa) a bőr alatti (szubkután) kötőszövetben található, kötőszöveti sövényekkel határolt lokális zsírfelhalmozódás, mely egyenetlenné teszi a bőr felszínét, a narancs héjához hasonló megjelenést kölcsönözve az érintett bőrterületnek. Sok esetben ödémával párosul, mely kiterjedt gyulladásos folyamatra is utalhat. Nem tévesztendő össze a hasonló nevű cellulitisszel (az orbánc szövődményes, súlyosabb formája), mely egy bakteriális fertőzés következtében létrejövő bőrgyulladás. A serdülőkoron átesett nők több mint 90%-át érinti, ritkán férfiakban is előfordul. Leggyakrabban a combokon, a fenéken, ritkábban a has bőrén jelentkezik. Szigorú értelemben nem számít kóros állapotnak, ugyanakkor esztétikai megfontolásokból komoly bőrgyógyászati illetve kozmetikai jelentőséggel bír és mindenképp a normálistól eltérő anyagcserére és hormonális állapotra utal!

A cellulit fokozatai:

0. fokozat: a matrac-jelenség a bőr ráncolásával még nem váltható ki, álló és fekvő helyzetben a comb és a far bőre sima. Karcsú nőkre, sportolókra jellemző.
1. fokozat: a bőrfelszín sima, de széthúzva már egyenetlen a felszín. A nőies típusok jellemzője, férfiaknál az androgénszint (férfi nemi hormon) csökkenésekor látható.
2. fokozat: a bőr fekve sima, de felállva látható a narancsbőr. Súlyfelesleggel rendelkező nőknél és csökkent androgénszintű férfiaknál látható jelenség.
3. fokozat: a matracfenomén állva és ülve is látható – sokszor ruhán keresztül is-, sőt, eltorzítja a végtagok és a far kontúrját. Elhízás és öregedés jeleként fordul elő.

Miért alakul ki a cellulit?

Feltételezik, hogy a cellulit kialakulására nagyobb az esély, ha viszonylag kevés az izom és több a zsír. Ugyancsak elősegíti a kialakulását a sok ülés (pl. irodai munka), mozgásszegény életmód, illetve a fogyás-hízás gyakori váltakozása, de sovány nőkön, sőt már serdülőkön sem ritka.

A kialakulásért felelős tényezők:
  1. Öröklődés és szociális tényezők

Genetikai adottságoktól függ, hogy a kötőszövetekben mennyi zsírsejt található. Sajnos a hajlam örökölhető, ezért főként a hízásra hajlamosabb emberekre jellemző a narancsbőr. Kiemelkedő jelentősége van a családi étkezési és életmódbeli szokások „öröklődésének” is, melynek ilyen relációban szintén alapvető szerepe van a cellulit kialakulásában. Ugyanígy szerepe van az adott társadalomra jellemző étkezési szokásoknak és kultúrának is.

  1. Ösztrogén hormon egyensúlytalanság

Ha a szervezetben megnő az ösztrogén mennyisége, vagy relatív ösztrogén dominancia áll fent – például serdülőkorban, terhesség idején vagy fogamzásgátló tabletták szedése során -, akkor könnyebbé válik a zsír és a víz raktározása. Az ösztrogénekről ismert, hogy az ödéma készséget fokozzák.

  1. Nyirokkeringési zavar

A cellulit hátterében a nyirokrendszer elégtelen működése áll. A rugalmas rostok megnyúlása, a bőr feszességének csökkenése miatt nyirokpangás alakul ki, emiatt a zsírsejtekben lerakódnak az anyagcsere-salakanyagok. A salakanyagoktól felduzzadt zsírsejtek akadályozzák a szövetfolyadék útját, így a megfelelő anyagcsere, a méreganyagok kiválasztódása akadályozott.

  1. Elhízás

A túlsúllyal rendelkezőknél gyakoribb ez előbbi jelenség, mert zsírsejtjeik megnagyobbodott méretüknél fogva (tovább) lassítják a nyirok- és vérkeringést, így a káros anyagcseretermékek könnyebben felhalmozódnak a szövetek közti térben.

  1. Helytelen táplálkozás

Túlzott cukor és gyümölcscukor fogyasztás. (a cukrokkal kapcsolatban ITT találsz egy átfogó cikket). Túl alacsony káliumbevitel a kevés zöldségfogyasztás miatt. Egy átlagember számára napi 4000-5000 mg káliumra volna szükség a megfelelő sav-bázis egyensúly fenntartásához. Ezzel szemben a zöldségszegény életmódnak köszönhetően átlagosan jó, ha 1000-2000 mg-ot megeszünk! Ha a zsírraktározás és a zsírégetés valamint a sav-bázis egyensúly megfelelő, a narancsbőr kialakulása kevésbé fenyeget.  Az élelmiszerekben található hormonok és egyéb adalékanyagok (szója készítmények, magas xenoösztrogén tartalmú egyéb ételek), feldolgozott húsok, a füstölt élelmiszerek, az édesség, az alkohol, a kávé és a kóla túlzott fogyasztása nagymértékben hozzájárulnak kialakulásához.

  1. Kevés folyadék fogyasztása

A folyadék meggyorsítja a nyirokkeringést, és elősegíti a salakanyagok gyorsabb kiürülését. Különösen hatékony méregtelenítést lehet elérni a savak, lerakódások feloldására, kimosására alkalikus víz fogyasztásával. Csak a tiszta vizet tekinthetjük ebben az esetben is kívánatosnak, sem alkoholos, sem különböző édesítő-, színezőszereket tartalmazó üdítőital nem segít a probléma megoldásában.

7.  Mozgáshiány

Az ülőmunka és a mozgásszegény életmód hatására nem megfelelő a test nyirok- és vérkeringése, anyagcseréje, zsírégetése, ami a méreganyagok lerakódását és a zsírsejtek növekedését is fokozza, ez pedig növeli a cellulit kialakulásának esélyét.

  1. Stressz

A stressz, a túlhajszolt életmód szintén hozzájárulhat az anyagcsere felborulásához. Az állandó idegeskedés megzavarja az anyagcsere folyamatokat, így hátráltatja a méreganyagok távozását a szervezetből.

Röviden összefoglalva, ha cukros, egyszerű szánhidrátokban gazdag ételeket eszel, nem mozogsz, de cserében irodában dolgozol, mellette nem is iszol eleget és a főnököd folyamatosan az agyadra megy, ne csodálkozz, ha narancsbőr nő a fenekedre! Ismerős a dolog neked is!? 🙂

Mit tehetsz ellene:

A legfontosabb, hogy megfelelő életmódot alakíts ki, ami lehetőség szerint kizár minden olyan tényezőt, ami potenciálisan elősegítheti a cellulit kialakulását, fenntartását! Ha ezt nem teszed meg, csinálhatsz te bármit, akkor sem fog javulni a helyzet!

  1. Ne egyél cukrot, kiváltképp ne gyümölcscukrot (édes gyümölcsöket, mézet kiló számra)!
  2. Igyál elég folyadékot, lehetőleg vizet! Napi 2-3 liter minimum, ha mozogsz akár a duplája is kellhet, főleg egy meleg napon!
  3. Sportolj! Válassz olyan sportot, ami az izmaidat növeli, súlyzós edzések, ellenállással szemben végzett egyéb gyakorlatok! GUGGOLJ, DEADLIFTELJ, semmi sem tesz jobbat a fenekednek, mint az, ha kipárnázod szép, kerek, formás izmokkal. Ezek az izmok a bőröd is jobban feszítik, kisimítják!
  4. Járj masszázsra! Egy szakszerű nyirokmasszázs csodákra képes hosszútávon! Ha  fájdalmas közben, szinte biztosra veheted, hogy jó kezek közt vagy!
  5. Szaunázás, jeges fürdővel/zuhannyal kombinálva szintén nyirokkeringés serkentő hatású, ráadásul sok tanulmány szerint a jeges fürdő, jégterápia fokozza a szervezet regenerációs képességét is!
  6. Táplálkozz megfelelően. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy ez esetben is a megfelelő étkezés az egyik kulcspont! Amellett, hogy elhagyod a cukros dolgokat, van pár olyan alapanyag, amik nagymértékben segítenek szervezetednek, hogy megszabadulj a narancsbőrtől!
    • Fogyassz rendszeresen zselés fehérjében gazdag ételeket: belsőségek, máj, szív, zúza, pacal, lassan főtt porc leves. Vagy ha ezeket nem szereted (bár ki ne szeretné a cupákos körömpörköltet) egyél naponta 30 g hidrolizált kollagén peptidet. Ez a különleges aminosav összetételű fehérjefajta segít feszesen tartani a bőröd és mellette az ízületeidre is jó hatással van!
    • Egyél magas kálium tartalmú, elsősorban zöld színű zöldségeket, olyan mennyiségben, amilyenben csak bírsz, napi 500-600 g-ot! Spenót, zöld fűszernövények (petrezselyem, bazsalikom, koriander), zöld alga(mizo), cukkíni, avokádó, fodros kel, brokkoli, céklalevél, kígyóuborka, stb… A szárított paradicsom is remek megoldás lehet annak kifejezetten magas a káliumtartalma, igaz cukortartalma is jelentős!
      Ezek a receptek tökéletes megoldást kínálnak: Szuperegészséges zöld turmix, Spenót főzelék
      Érdekességképp említeném meg, hogy pl. a burgonya és a banán káliumtartalma is elég magas, de ezekből nem igazán javasolt túl sokat fogyasztani!
      Kálium bevitel fokozására, amennyiben nincs veseelégtelenségi problémád, vagy ritmuszavarod, a kálium citrát szedése is megoldás lehet, kisebb mennyiségben. Bár ennek hatékonyságáról ellentmondásosak a tanulmányok!
    • Támogasd szervezeted megfelelő mennyiségben antioxidánsokkal, vitaminokkal, nyomelemekkel! (Ha megfelelő mennyiségben fogyasztasz zöldségeket, erre nem lesz gondod, azokkal bőven beviszed a kellő napi mennyiséget)
      • D vitamin, napi 5000-10000 NE
      • Omega 3 pótlás, ha nem eszel elég zsíros halat, ami Magyarországon elég jellemző, akkor a kiesett mennyiséget pótolni kell, napi 1 ek. halolaj, vagy 3-4 kapszula omega 3 formájában
      • Q10 koenzim, a szépségiparban már régóta használt, fiatalságmegőrző hatásáról ismert fontos kofaktor
      • A és C vitamin
      • B vitaminok (folsav és folátok), E vitamin
    • Fogyassz gyógyteákat, legjobb talán a csalánlevél tea, jó sokáig áztatva. Amellett, hogy enyhe vízhajtó hatású, ami segít az ödémás bőr kezelésében, szintén magas a káliumtartalma! Készíts nagy adagot egyszerre, és iszogasd serényen a nap folyamán!
    • Makacs cellulit esetén érdemes tovább gondolkodni, hogy esetleg olyan krónikus egész testes gyulladás áll e a dolog hátterében, amiről esetleg nem is tudsz! Ilyen problémákat leggyakrabban a glutén tartalmú élelmiszerek okoznak! Érdemes azokat is kerülni!
  7. Pihenj eleget, kezeld a téged érő stresszt, aludj! Megfelelő mennyiségű és minőségű alvás elkerülhetetlen! Ebben a cikkben találhatsz erre vonatkozóan is ötleteket! Egészen addig, míg folyamatos stresszben élsz, nem lesz a tested képes másra koncentrálni, csak a “túlélésre”, így semmilyen gyógyulási folyamat nem mehet végbe optimálisan!
Városi legendák, amik biztos nem működnek:

A szépségipar természetesen rendesen rágerjedt a témára, lévén majd minden nő érintett benne kisebb-nagyobb mértékben! Se szeri, se száma a mindenféle csodamegoldásoknak, krémeknek és táplálékkiegészítőknek, amik látványos eredményeket ígérve kemény pénzeket akasztanak le szerencsétlen delikvensekről, jobbára minimális vagy semmilyen eredménnyel sem!

Nem győzöm hangsúlyozni, hogy megfelelő életmódváltás hiányában egyetlen egy módszer sem fog működni, de a következők még akkor sem! 🙂

RÁDIÓ, ULTRAHANG, FÉNY, INFRA TERÁPIÁS ZSÍR BONTÁS… HA A HÜLYESÉG FÁJNA… ebben a cikkben elég részletesen taglalom azt, miért baromság az összes hasonló terápia, hacsak nincs túl sok felesleges időd és pénzed!

Cellulit krémek, kencék: Ezek tipikusan olyan anyagok, amik ártani nem ártanak, de használni sem fognak! Legtöbb esetben a fő hatóanyaguk a koffein, valamilyen vitaminnal és vagy gyógynövényi összetevővel kombinálva. Jobbára semmilyen tudományosan alátámasztott kutatás sem található arra vonatkozóan, hogy milyen hatásmechanizmus révén fejtik ki vélt hatásukat! Ha sok pénzed van, vegyed nyugodtan! 🙂 Legjobb esetben átmeneti eredményt érhetsz el velük!

Egyre több táplálékkiegészítőről “derül ki”, hogy csodaszerként hat a cellulit ellen! De itt is az igaz, hogy a cél elsősorban a lehúzda! NINCS olyan csodaszer, fantasztikus keverék, ami eltűntetné! Kaphatóak olyan tápkiegészítők is, amiben megtalálható 1-2 fontos összetevő, ami segíthet a narancsbőr elleni küzdelemben, de ezek mennyisége bőven elmarad a hatásos dózistól… Ergo pénzkidobás!
A leginkább ismert csodaszer talán az L-karnitin, irdatlan drágán vesztegetik, és akár liter számra is tolhatod, de az égvilágon semmi hatását nem fogod tapasztalni, mivel nincs neki! 🙂 Valóban a zsíranyagcserében résztvevő anyagról van szó, de a szervezeted saját maga állítja elő a kellő mennyiséget! A legfrissebb kutatások egyértelműen alátámasztják, hogy semmi, de semmi pozitív hatása nincs annak, ha extra adagot mesterségesen viszel be belőle!

Összefoglalva, nincsenek csodaszerek, sem csodapirulák és kencék! Kitartó munkával, következetes, tudatos életmóddal, sporttal és megfelelő táplálkozással tudsz harcolni a narancsbőr ellen, még akkor is, ha nem rendelkezel túl szerencsés genetikával és lazábbak a kötőszöveteid!

Szeretnél többet megtudni az egészséges táplálkozásról?
Regisztrálj és töltsd le ingyenes e-bookom!

Hivatkozások:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Narancsbőr
http://www.borgyogyaszat.com/publikaciok.html
http://ezinearticles.com/?The-Myth-of-L-Carnitine&id=8272117
https://www.muscleandstrength.com/articles/carnitine-fat-loss

https://www.themesfreedownload.top/

Related Articles

Tejszínes paraj főzelék stefánia vagdalttal

2015-03-17Juhász Péter

Stefániavagdalt

2015-03-11Juhász Péter

Konfitált libacomb, ahogy én szeretem

2015-03-27Juhász Péter
You must be logged in to post a comment.
CSATLAKOZZ!
Minden regisztrált felhasználó INGYENESEN letölthető táplálkozási e-bookot kap!

Instagram

Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.

Hírlevél

ÁSZF

Kapcsolat

+36205596024
info@custombodyworks.hu
Facebook
YouTube
Instagram
Minden jog fenntartva. © Custom Body Works 2016.
A weblap cookiekat használ, hogy a felhasználóinkat minél személyreszabottabb tartalmakkal és kellemesebb élményekkel gazdagíthassuk. Bővebb információt a cookiekról az ÁSZF-ben találsz.ElfogadomNemBővebben